Odwiedza nas 122 gości oraz 0 użytkowników.

Co zrobić, aby święta były czasem radości?

Święta Bożego Narodzenia to czas oczekiwania, radości z prezentów, spotkań z rodziną i znajomymi, rozmów, śmiechu, smaków wigilijnych potraw, zapachu choinki, słowem czas wyjątkowy. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób z zaburzeniami spektrum autyzmu może być czasem trudnym, gdyż muszą oni sprostać wielu wyzwaniom odmiennym od tych codziennych. To również wyzwanie dla ich rodziców, rodziny, znajomych. Co zrobić, aby był to czas radości? Jak unikać trudnych sytuacji?

Oto kilka pomysłów, które mogą w tym pomóc. Pamiętacie jednak, że osoby z ASD różnią się wiekiem, umiejętnościami, poziomem głębokości zaburzeń, tolerancją zmian itd. Poniższe wskazówki dobierzcie do konkretnej osoby. I wymieniajcie się informacjami. Jeśli powiecie ukochanej cioci, czy dziadkowi, co może zrobić, na co zwrócić uwagę, to poroście, żeby przekazali to innym osobom, z którymi się spotkacie.

Rodzice pamiętajcie, że nie musicie się tłumaczyć! Ale naprawdę warto jest poinformować innych i wyjaśnić im, co mogą zrobić, a czego nie powinni. Im lepiej wszyscy się przygotujecie, tym te Święta będą dla Was bardziej radosne i magiczne!

Wszystkim Wam życzę zdrowych, pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia!

Joanna Grochowska
Psycholog, Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS

Zobacz także:
Wszystko się zmienia | 1 z 6
Pomysły na prezenty | 2 z 6
Co to za ludzie? | 3 z 6
Święta wyzwaniem dla zmysłów | 4 z 6