Odwiedza nas 142 gości oraz 0 użytkowników.

Święta z autyzmem | Jak poradzić sobie ze zmianami rutyny?

Zarówno dni poprzedzające Święta, jak i sama Wigilia oraz Boże narodzenie to dni inne niż wszystkie. Rodzice, poza codziennymi obowiązkami, mają mnóstwo spraw na głowie (od gruntownych porządków w okresie poprzedzającym Święta, przez świąteczne zakupy prezentów i jedzenia, gotowanie, kupowanie, ustawianie i ubieranie choinki, składanie życzeń itd. Itp.) i znacznie mniej czasu na zachowanie codziennego rytmu dnia. Dla każdej osoby z ASD, czy to dziecka, czy dorosłego mogą to być trudne sytuacje. Zmiana codziennej rutyny, mniejsza uwaga ze strony dorosłych mogą skutkować niepokojem, wzrostem napięcia, trudnościami ze spaniem itd.

Poza dużą ilością dodatkowych obowiązków rodziców, zmianie ulega także rytm tygodniowy – dzieci nie chodzą do przedszkola/szkoły, a także często lekcje i zajęcia w okresie okołoświątecznym mają inny charakter niż w ciągu roku.

Zmianie ulega wystrój domu – pojawia się choinka z mnóstwem bombek, światełek, inne nakrycie stołu, często odświętne dekoracje. Po kilku dniach następuje powrót do tego, co było wcześniej, czyli znów zmiana.

Wskazówki dla rodziców

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko jak najlepiej i jak najpełniej przeżyło Święta, przygotuj je do nich. Rozmawiaj o tym, co będzie. Uprzedzaj o zmianach. Wyjaśnij w prosty sposób, co kolejno będzie się działo, kto co będzie robił. Najlepiej zwizualizuj możliwe zmiany poprzez zdjęcia, plany, spisy uwag itd. Pamiętaj, że jeden raz nie wystarczy. Ważne jest, abyś mógł się odwoływać do tych pomocy cały czas, więc miej je przy sobie i korzystaj z nich razem z dzieckiem. Jeśli potrzeba, zapisuj w nich zmiany, modyfikuj, ale zawsze pokaż i wyjaśnij je dziecku. Zwiększysz wtedy szansę na to, że dziecko będzie spokojniejsze i będzie przeżywać mniejszy stres. O ile to możliwe angażuj dziecko w to, co robisz, w przygotowania. Oczywiście uwzględniając jego możliwości. To także może pomóc dziecku oswoić się z nowymi sytuacjami, a przy okazji zdobędzie nowe doświadczenia.

Wskazówki dla rodziny i znajomych

Jeśli planujecie spędzić Święta z rodziną, w której jest osoba z ASD przygotujcie się do tego, chociaż trochę. Może warto przedyskutować z rodzicami dziecka, czy dorosłej osoby z ASD, jak będzie wyglądać Wasze wspólne spotkanie. Co kolejno będzie się działo, ile będzie osób, jak będzie wyglądać miejsce, w którym się spotkacie. Możecie np. wysłać swoje zdjęcia smartfonem. Albo zrobić zdjęcie swojej choinki lub pokoju, w którym się spotkacie. Jeśli rodzice będą mogli przygotować swoje dziecko do wizyty u Was, to na pewno szansa na to, że wspólnie spędzicie dobry czas będzie większa.

Zobacz także:
Święta z autyzmem | Wstęp
Pomysły na prezenty | 2 z 6

Co to za ludzie? | 3 z 6
Święta wyzwaniem dla zmysłów | 4 z 6