Odwiedza nas 443 gości oraz 0 użytkowników.

Święta z autyzmem | Jaki prezent wybrać?

Boże Narodzenie łączy się z obdarowywaniem prezentami. Osoby z ASD, tak jak wszyscy inni, chciałyby, aby te prezenty były udane i trafione. Warto ich słuchać i obserwować, żeby wiedzieć co może im sprawić przyjemność. Prezenty nie zawsze muszą być bardzo „edukacyjne i pożyteczne”, ale pewnie warto, żeby miały i taki walor. Pamiętajcie, że dzieci, czy dorośli z ASD nie zawsze będą się cieszyli z tego, co ich rówieśnicy. Ich zainteresowania i potrzeby mogą być zupełnie inne. I nie wykorzystuj chwili rozdawania prezentów do uczenia dziecka czekania na swoją kolej! Każdy z nas nie może doczekać się prezentów. Ale osoby z ASD mają szczególną trudność z czekaniem na swoja kolej.

Rady dla rodziców

Zastanów się, co może się spodobać Twojemu dziecku, a jednocześnie być dla niego rozwijające i inspirujące. Jeśli nie masz pomysłu porozmawiaj z terapeutą dziecka lub nauczycielem. Może Ci coś podpowie. Nie wstydź się i porozmawiaj z rodziną i znajomymi, jaki prezent byłby najlepszy dla Twojego dziecka. Możesz dać im kilka propozycji do wyboru. Jeśli prezent jest drogi, to może warto zachęcić innych do wspólnego „zrzucenia” się na taki prezent. Wyjaśnij, że Twojemu dziecku niekoniecznie przyda się auto na baterie, ale chętnie będzie się bawiło klockami lub zestawem literek. Może niekoniecznie spodoba mu się „Więzień labiryntu”, czy „Harry Potter”, ale np. encyklopedia kosmosu lub „Minecraft. Poradnik dla budowniczych”. Jeśli podpowiesz innym, to Twoje dziecko będzie szczęśliwe, a i Ci, którzy przygotowali prezent będą zadowoleni, że tak bardzo się podoba. Poza tym, na pewno warto przećwiczyć z dzieckiem dawanie prezentów i przyjmowanie ich. Pamiętaj, że można to robić niekoniecznie mówiąc, ale też posługując się gestami, czy piktogramami.

Rady dla rodziny i znajomych

Osoby z ASD różnią się w swoich potrzebach i preferencjach niż osoby neurotypowe. Jeśli naprawdę chcecie im sprawić radość prezentem, dobrze go przemyślcie. A najlepiej zapytajcie rodziców, co możecie kupić. Poproście o kilka propozycji. Zaufajcie im. Oni najlepiej znają dziecko. To, że dla Was niekoniecznie będzie to atrakcyjny prezent nie oznacza, że nie będzie on trafiony. Zapytajcie też, czy ważne będzie opakowanie (np. taki papier, który będzie dziecku łatwo zedrzeć, albo pudełko, które będzie mu łatwo otworzyć). Nie bądźcie rozczarowani, ani smutni, jeśli nie doczekacie się żywej reakcji dziecka, podziękowań, czy uścisków. To nie oznacza, że dziecku nie spodobał się Wasz prezent. Może to wynikać z braku odpowiedniej umiejętności społecznej, niecierpliwości, żeby już teraz, natychmiast zacząć czytać książkę lub budować z klocków. Może też być tak, że dziecko odłoży prezent. Może będzie potrzebowało czasu lub pomocy, żeby się go „nauczyć”. Niech będzie dla Was ważne, że zrobiliście wszystko, aby ten prezent był jak najlepszy.

Zobacz także:
Święta z autyzmem | Wstęp
Wszystko się zmienia | 1 z 6

Co to za ludzie? | 3 z 6
Święta wyzwaniem dla zmysłów | 4 z 6

Fot. FreeImages.com/Alessandro Tredicucci