Odwiedza nas 418 gości oraz 0 użytkowników.

Święta z autyzmem | Jak przygotować dziecko i rodzinę do wspólnych spotkań?

W czasie Świąt często spotykamy się z innymi osobami niż na co dzień. Czasem z dalszą rodziną, albo ze starymi przyjaciółmi, których rzadko spotykamy. Oznacza to, że dziecko z ASD niekoniecznie będzie je znało i czuło się z nimi swobodnie (i vice versa).

Rady dla rodziców

Powiedz dziecku ile osób i kto będzie np. na wigilijnej kolacji. Pokaż mu zdjęcia tych osób, nawet jeśli są dziecku znane. Wspólne oglądanie zdjęć jest zawsze dobrze spędzonym czasem. I, co najważniejsze, na pewno pozwoli dziecku lepiej przygotować się do takiego spotkania. Powiedz dziecku gdzie będzie siedziało i kto będzie siedział koło niego. Zadbaj, aby były to osoby znane dziecku i takie, z którymi dobrze się czuje.

Rady dla rodziny i znajomych

Pamiętajcie, że osoby z ASD niekoniecznie muszą Was pamiętać z poprzednich spotkań. Nie zawsze mogą Was rozpoznać. Mogą zareagować na Was w inny sposób niż wcześniej. Może to być spowodowane zmianą Waszego stroju, fryzury, użytych perfum, ale także faktem, że widzicie się w innym miejscu niż zazwyczaj. Aby ułatwić osobom z ASD i sobie samym świąteczne spotkania, postarajcie się wcześniej przesłać rodzicom swoje aktualne zdjęcia komórką lub mailem (może np. ulubiona ciocia zmieniła kolor włosów z blondu, na rude?; a może je obcięła?; może kuzyn gwałtownie urósł i ma teraz nie 150, ale 170 cm wzrostu i sypiący się zarost?). Jeśli dziecko będzie uprzedzone o takich zmianach, łatwiej je zaakceptuje. Zapytajcie również rodziców, co się zmieniło od Waszego ostatniego spotkania (np. może dziecko już nie bawi się autami, ale chętnie słucha muzyki przez słuchawki?; może zmieniły się jego zainteresowania?; może zamiast gestów, posługuje się obrazkami lub zaczęło mówić?). Jeśli będziecie więcej wiedzieć, to macie większą szansę, aby nie popełnić gafy. Warto spróbować!

Zobacz także:
Święta z autyzmem | Wstęp
Wszystko się zmienia | 1 z 6
Pomysły na prezenty | 2 z 6

Święta wyzwaniem dla zmysłów | 4 z 6